prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 31 (1281) z dnia 18.04.2016

W jakiej formie można uzyskać zwolnienie z taksy notarialnej?

Chcę podarować siostrze mieszkanie, które wykupiłam przed wieloma laty. Obie żyjemy bardzo skromnie, poza sobą nie mamy bliskiej rodziny. Stawka notariusza za sporządzenie umowy przekracza 1,2 tys. zł. Czy istnieje możliwość zwolnienia siostry z tej opłaty? Jeśli tak, to co powinniśmy zrobić?

Jest to możliwe, choć należy pamiętać, że odbywa się to na zupełnie innych zasadach niż choćby w przypadku zwolnienia od kosztów postępowania sądowego. Przyjmuje się bowiem, że skoro ktoś posiada majątek warty dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych, to powinien również potrafić uzyskać środki na zapłatę wynagrodzenia notariusza, tzw. taksy notarialnej. Zawsze można w pewnym sensie przyjąć, szczególnie przy nabyciu pod tytułem darmym (darowizna), że ktoś uzyskujący spory majątek winien postarać się taki koszt ponieść, nawet jeśli nie ma gotówki. Istnieje możliwość pożyczenia stosownych kwot np. od rodziny czy na rozsądnych warunkach w banku.

Jako swoisty wentyl bezpieczeństwa przewiduje się jednak możliwość zwolnienia ze wspomnianej opłaty, ale co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tej instytucji, należy się o nie ubiegać nie u notariusza (czyli tam, gdzie umowa będzie podpisywana), ale w sądzie. Co więcej, wniosek trzeba złożyć zanim podpisze się akt notarialny. Strona czynności notarialnej, która nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia tego wynagrodzenia. Właściwym w sprawie jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania zainteresowanego. Wynika to z art. 6 § 1 Prawa o notariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 164 ze zm.). Co istotne, istnieje możliwość przyznania zwolnienia nie tylko w całości, ale również w części - np. połowie, jeśli sąd uzna, że sytuacja wnioskodawcy zasługuje na uwzględnienie jedynie w pewnym zakresie.


Wniosek o zwolnienie z taksy notarialnej rozpatruje sąd, a nie notariusz.


Wniosek zainteresowanej strony musi być precyzyjnie uzasadniony, ze wskazaniem tych faktów i dowodów, które będą przemawiać za zasadnością żądania (nie bez znaczenia jest załączenie stosownych dokumentów). Jeśli sąd uzna, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej. Przed złożeniem wniosku do sądu warto spróbować jednak wynegocjować niższą stawkę bezpośrednio z rejentem.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Inne zagadnienia:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60