prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 53 (1198) z dnia 2.07.2015

Korzystanie przez rowerzystę z dróg publicznych

Zamierzam wraz z córką w tym sezonie aktywnie wypoczywać na rowerze. W okolicy nie ma żadnych dróg rowerowych. Przez długie lata nie miałam styczności z ruchem drogowym. W jaki sposób w świetle obecnie obowiązujących przepisów rowerzysta może poruszać się po drodze publicznej?

Rowerzyści i piesi odnoszą najwięcej obrażeń w związku z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, dlatego niezmiernie ważne jest by znali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, z uwzględnieniem zasady ograniczonego zaufania. Podstawowa reguła polega na tym, że rowerzysta powinien poruszać się po drodze dla rowerów (tzw. ścieżce rowerowej) bądź po drodze przeznaczonej dla ruchu pieszych i rowerzystów, albo korzystać z pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów wchodzi w grę wtedy, gdy są one wyznaczone dla kierunku, w którym jadący się porusza lub zamierza skręcić. Stanowi o tym art. 33 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).


Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.


Natomiast korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). W sytuacji gdy nie ma dróg przeznaczonych dla rowerów czy innych specjalnie wydzielonych pasów, kierujący rowerem jest zobowiązany poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Jazda po jezdni możliwa jest zasadniczo po jej prawej stronie. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych tylko wtedy, gdy opiekuje się osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Kierujący rowerem może również zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Na marginesie warto dodać, że dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Inne zagadnienia:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60