prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016

Postawienie namiotu nie wymaga pozwolenia na budowę

Prowadzę lokal gastronomiczny. W okresie wakacyjnym zamierzam rozstawić przed lokalem namiot (plandeka na metalowej konstrukcji). Rozkłada się go w kilkanaście minut. Czy to prawda, że na jego rozstawienie muszę uzyskać pozwolenie na budowę? Nadmieniam, że dokonałem już zgłoszenia do komisji estetyki miejskiej i otrzymałem zgodę na jego rozłożenie.

Postawienie namiotu nie wymaga pozwolenia na budowę
rys. Postawienie namiotu nie wymaga pozwolenia na budowę

W myśl przepisów budowlanych namiot (o jakim mowa w pytaniu) nie stanowi obiektu budowlanego. Bowiem jako obiekt budowlany traktuje się budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Tak wynika z art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Tym samym jego ustawienie nie wymaga dokonania zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Swoje stanowisko w bardzo podobnej sprawie zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 672/15. Orzekł on, iż wszak namiot to konstrukcja przeznaczona do wielokrotnego składania i rozkładania przy pomocy przygotowanych przez producenta gotowych elementów. Jednakże jego montaż i demontaż, trwający zazwyczaj kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut, nie mogą w żadnym przypadku zostać uznane za roboty budowlane, czy też budowę. W wyroku czytamy też, że: "Przeniesienie lekkiej konstrukcji aluminiowej przykrytej płachtą z tworzywa sztucznego na inne miejsce trwać może kilka minut. Nie jest on wreszcie projektowany zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego, gdyż obiektem budowlanym nie jest". WSA wskazał też, że absurdalne byłoby potraktowanie namiotu jako tymczasowego obiektu budowlanego. Wskazał on, że gdyby tak się stało, to jego rozłożenie, trwające kilkanaście minut, wymagałoby uzyskania pozwolenia na budowę (zatwierdzenia projektu budowlanego), zaś inwestor musiałby zatrudnić kierownika budowy (lub kierownika robót) i umieścić odpowiednią tablicę informacyjną.


Namiot nie stanowi obiektu budowlanego.


Reasumując, namiotu, o którym mowa w pytaniu, nie należy traktować jako obiektu budowlanego. Tym samym Czytelnik chcąc postawić go przed swoim lokalem nie będzie musiał występować o wydanie pozwolenia na budowę ani też dokonywać zgłoszenia jego budowy.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo budowlane:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60