
Gazeta Podatkowa nr 64 (1418) z dnia 10.08.2017
Budowa budynku gospodarczego przy motelu
Kończymy budowę motelu. Chcemy jeszcze postawić budynek gospodarczy, w którym będziemy trzymać głównie narzędzia ogrodnicze i służące utrzymaniu czystości na terenie należącym do motelu. Czy jego budowę musimy zgłosić?
Zasadniczo roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Tak wynika z art. 28 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.). Jednocześnie przepisy ustawy zawierają wyjątki od tej zasady. Określają je art. 29 i 29a powołanej ustawy. Przy czym brak obowiązku uzyskania pozwolenia na daną budowę może wiązać się z koniecznością dokonania zgłoszenia zamierzonej inwestycji organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej jest to starosta).
Obecnie pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Budowa takich obiektów podlega zgłoszeniu staroście. Przy czym należy zwrócić uwagę czym są budynki gospodarcze, bo nie każdy obiekt budowany z takim przeznaczeniem może być uznany za budynek gospodarczy. Jego definicję zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422). Budynkiem gospodarczym jest budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych. Z powyższej definicji wynika, że budynki gospodarcze, których budowa możliwa jest jedynie po dokonaniu zgłoszenia, to budynki stawiane głównie przy budynkach mieszkalnych. Jednakże we wspomnianej definicji mowa jest też o budynkach zamieszkania zbiorowego. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem są to budynki przeznaczone do okresowego pobytu ludzi, jak np. hotel, motel, pensjonat. Powyższe oznacza, że budowa budynku o charakterze gospodarczym o maksymalnej powierzchni zabudowy 35 m2, przeznaczonego jedynie do przechowywania narzędzi i sprzętu, służącego mieszkańcom budynku zamieszkania zbiorowego (motelu) możliwa jest po dokonaniu stosownego zgłoszenia.
Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych, a starosta ma 21 dni od dnia doręczenia mu zgłoszenia na wniesienie sprzeciwu.
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|