
Gazeta Podatkowa nr 47 (1504) z dnia 11.06.2018
Zawiadomienie o zakończeniu budowy
Kończę budowę domu jednorodzinnego. Pod koniec czerwca zamierzam przeprowadzić się do tego obiektu. Budowa była realizowana bez pozwolenia na budowę, na podstawie zgłoszenia do starostwa. Czy w takim przypadku do rozpoczęcia użytkowania domu można przystąpić bez dodatkowych formalności, posiadając wpis kierownika budowy o zakończeniu inwestycji?
NIE. Rzeczywiście od 28 czerwca 2015 r. pozwolenia na budowę nie wymaga inwestycja w postaci budowy wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takim przypadku inwestor ma obowiązek dokonać zgłoszenia zamiaru budowy. Należy to zrobić przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu budowy można od razu przystąpić do korzystania z obiektu. Do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo m.in. zgłoszenie, o którym mowa wcześniej, można, co do zasady, przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Wskazuje tak art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.).
Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego inwestor jest zobowiązany dołączyć m.in. oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami, jak również o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu. Równie ważne jest załączenie dokumentacji geodezyjnej, zawierającej wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego lub budynku z częścią mieszkalną, w oświadczeniu zamieszcza się informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych.
W razie naruszenia przepisów związanych z obowiązkiem zawiadomienia właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego (w opisanym przypadku w wysokości 10 tys. zł).
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|