prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1279) z dnia 11.04.2016

Surowsza sankcja karna w razie recydywy

Mój mąż wszedł ponownie w konflikt z prawem. Przed laty dopuścił się kradzieży, za którą został skazany i wykonał nałożoną na niego karę. Teraz znowu popełnił podobne przestępstwo. Słyszałam, że w przypadku recydywisty kara będzie znacznie surowsza. Czy to prawda?

Ostateczny wymiar kary zależy od bardzo wielu czynników, np. okoliczności sprawy, rozmiaru szkody, ale również przeszłości sprawcy przestępstwa, niezależnie od tego, czy jego zachowanie sprzed lat można uznać z formalnego punktu widzenia za recydywę. Warto bowiem wyjaśnić, że recydywa prawna różni się od tego, co przyjęło nazywać się potocznie recydywą. W przypadku każdej recydywy sankcje karne są bardziej surowe, jednak gdy mamy do czynienia z recydywą specjalną albo recydywą specjalną wielokrotną, zaostrzenie przepisów jest zdecydowanie większe.

Recydywa specjalna dotyczy sprawcy skazanego za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności, który popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do tego, za które był już skazany. W takim przypadku sąd może (choć nie musi) wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Wynika to z art. 64 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).

Mąż Czytelniczki został skazany za przestępstwo umyślne (kradzież). Jeśli odbył choćby 6 miesięcy kary pozbawienia wolności i kolejnego czynu dopuścił się w ciągu 5 lat od poprzedniego, można mówić, że w jego przypadku ma miejsce ta właśnie recydywa. W myśl definicji, za przestępstwa podobne uważane są te, które należą do tego samego rodzaju, a także wszystkie przestępstwa dokonane z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia oraz wszystkie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przykładowo, przy kradzieży z włamaniem przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od roku do lat 10. Gdyby to przestępstwo zostało popełnione w ramach recydywy, wówczas sąd może wymierzyć karę do 15 lat pozbawienia wolności.

Drugi rodzaj recydywy - recydywa specjalna wielokrotna, dotyczy sprawcy już wcześniej skazanego w ramach recydywy specjalnej, który w określonych okolicznościach ponownie popełnia przestępstwo. W tym przypadku sankcja karna jest jeszcze bardziej surowa. Sąd musi wtedy wymierzyć karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60