
Gazeta Podatkowa nr 59 (1413) z dnia 24.07.2017
Rozłożenie na raty kary grzywny
Mój mąż został skazany w związku z popełnieniem przestępstwa na karę grzywny. Nie dostał jeszcze wezwania do zapłaty kary. W międzyczasie, tj. po wydaniu wyroku, nasza sytuacja finansowa się zmieniła - straciłam pracę i mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Czy w związku z tym istnieje możliwość umorzenia tej kary albo rozłożenia jej na raty?
Istnieje możliwość rozłożenia grzywny na raty. Regułą jest, że skazany, na którego nałożono karę grzywny, zostaje wezwany do jej uiszczenia. Ma na to 30 dni, licząc od otrzymania stosownego pisma. Zasadniczo karę reguluje się jednorazowo. W myśl przepisów, jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie. Stanowi o tym art. 49 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 665 ze zm.). W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat. Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.
Istotne jest zatem, aby stosowny wniosek skazany złożył zanim minie 30-dniowy termin od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, tak aby skazany nie popadł w opóźnienie. Kluczowe będzie zatem odpowiednie uzasadnienie wniosku, przedłożenie wiarygodnych dowodów, które będą przemawiać za tym, by zastosować wobec skazanego wspomnianą instytucję (np. kopia wypowiedzenia umowy o pracę). We wniosku należy oznaczyć również wyrok, w którym orzeczono karę grzywny. Nie należy również zapominać o samej treści żądania - a więc tego, że skazany domaga się rozłożenia na raty np. na okres sześciu miesięcy. Nie można jednak zapominać, że uiszczenie grzywny jest karą, a więc z istoty rzeczy stanowi uciążliwość, kłopot dla skazanego. Dlatego powoływanie się jedynie na normalne, codzienne trudności z reguły nie będzie wystarczające.
Jeśli sąd przychyli się do wniosku, należy pamiętać, aby raty regulować terminowo. Rozłożenie grzywny na raty można odwołać wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych. Ponadto sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia.
Na marginesie należy dodać, że na analogicznych zasadach następuje rozkładanie na raty np. kosztów postępowania, którymi został obciążony skazany.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|