
Gazeta Podatkowa nr 63 (1417) z dnia 7.08.2017
Cofanie licznika w aucie
Kupiłem niedawno samochód. Zamierzam poddać pojazd sporej naprawie. Chciałbym również zmodyfikować nieco wskazania licznika przebiegu - dla własnych potrzeb. Czy jest to dopuszczalne, skoro przy przeglądach pojazdów stacja kontroli spisuje aktualny stan licznika? Nie chcę narazić się na zarzut, że popełniłem przestępstwo.
Cofanie licznika przebiegu pojazdu nie jest w obecnym stanie prawnym czynem zabronionym - nie stanowi ani przestępstwa, ani wykroczenia. Nie zmienia tego fakt, iż rzeczywiście podczas obowiązkowego przeglądu pojazdu wpisywany jest aktualny stan licznika (który można sprawdzić np. przez internet). Oznacza to, że właściciel pojazdu może zmienić wskazania licznika.
Ocena tego czynu zmienia się diametralnie, gdy cofnięcie licznika zostało dokonane, aby kogoś oszukać, tj. np. sprzedać pojazd bez informowania kupującego o rzeczywistym przebiegu. Przestępstwa oszustwa dopuszcza się ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Wprowadzenie w błąd polega na udzieleniu informacji niezgodnych z prawdą, natomiast wyzyskanie błędu to skorzystanie z faktu, iż ktoś posiada mylne informacje o jakimś stanie rzeczy. Stanowi o tym art. 286 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 773 ze zm.). Do stwierdzenia zaistnienia oszustwa w rozumieniu Kodeksu karnego konieczne jest przypisanie sprzedawcy zamiaru popełnienia ww. przestępstwa. Samo zatem powstanie uszczerbku majątkowego u kupującego (gdyż wydał więcej niż warte jest rynkowo takie auto z takim przebiegiem) nie jest wystarczającą przesłanką do wykazania, iż stał się on ofiarą oszustwa. Do przyjęcia zaistnienia takiego przestępstwa konieczne jest dodatkowo ustalenie, iż sprawca w sposób świadomy wprowadził Czytelnika w błąd co do stanu licznika odzwierciedlającego przebieg i w ten sposób doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Jeśli natomiast kupujący zostanie poinformowany, że pojazd ma cofnięty licznik i jakie było rzeczywiste wskazanie licznika przed dokonaniem zmiany przez właściciela pojazdu, wówczas nie może być mowy o przestępstwie oszustwa (nie ma ani wprowadzenia w błąd, ani niekorzystnego rozporządzenia mieniem, skoro zapewne cena będzie dostosowana do faktycznego przebiegu).
Cofanie licznika przebiegu pojazdu samo w sobie nie stanowi czynu zabronionego.
Na marginesie należy zaznaczyć, że pojawił się pomysł, aby cofanie licznika samo w sobie było czynem zabronionym, jednak na obecną chwilę nie ma jeszcze żadnego projektu ustawy czy formalnych założeń zmian w prawie w przedmiotowej kwestii.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|