
Gazeta Podatkowa nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017
Obrona konieczna ma swoje granice
Mój syn został napadnięty. Sprawca chciał ukraść jego torbę z laptopem, portfelem i ważnymi dokumentami. Syn starał się bronić, doszło do bójki. Niedawno dowiedział się, że nie tylko sprawca ataku, ale również i on może mieć postawione zarzuty. Czy osoba zaatakowana nie ma prawa się bronić?
Każdy ma prawo do obrony - ważne jednak, aby działania osoby zaatakowanej mieściły się w granicach tzw. obrony koniecznej. Nie popełnia bowiem przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Wynika to z art. 25 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137 ze zm.). Niewątpliwie atak opisany w pytaniu miał charakter zamachu bezprawnego i bezpośredniego. Syn Czytelnika miał zatem prawo bronić siebie i swojego majątku. Kluczowe natomiast jest to, czy zastosowane środki obrony były współmierne do ataku oraz czy sam broniący się nie stał się w pewnym momencie stroną atakującą.
Przekroczenie granic obrony powoduje, że osoba broniąca sama również popełnia przestępstwo. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Co więcej, nie podlega w ogóle karze (choć nadal pozostaje "przestępcą") ten, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. Kluczowa jest zatem analiza wszystkich okoliczności sprawy, choć najprawdopodobniej prokuratura zakwalifikowała postępowanie syna Czytelnika jako przekroczenie granic obrony. Syn powinien skonsultować się w tej sprawie z prawnikiem.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|