prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 50 (1612) z dnia 24.06.2019

Brak prawa do odmowy zeznań przez byłego konkubenta

Roku temu rozstałem się z moją partnerką, z którą przez kilka lat tworzyliśmy nieformalny związek (wspólnie mieszkaliśmy i prowadziliśmy gospodarstwo domowe). Teraz dowiedziałem się, że toczy się w jej sprawie postępowanie karne. Najprawdopodobniej zostanę wezwany celem złożenia zeznań. Nie chcę jednak świadczyć na jej niekorzyść. Czy osoba bliska, po zakończeniu związku, może uchylić się od zeznań w sprawie karnej?

Podstawowym obowiązkiem osoby wezwanej w charakterze świadka jest stawić się we wskazanym miejscu i terminie i złożyć zeznania. Przewiduje się pewne wyjątki, tj. sytuacje gdy albo zeznań składać nie trzeba, albo można odmówić odpowiedzi na konkretne pytania. Jak określa art. 182 § 1 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1987 ze zm.), osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań. Należy jednak zaznaczyć, że nawet jeśli osoba wezwana ma prawo do odmowy zeznań, musi stawić się przed organem, żeby złożyć oświadczenie o tym, że chce ze wspomnianego prawa skorzystać.

Warto zauważyć, że nie każda bliska osoba to osoba najbliższa w rozumieniu wspomnianego przepisu. Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Mowa o tym w art. 115 § 11 Kodeksu karnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 ze zm.). Przy związku nieformalnym istotne jest zatem to, czy osoby pozostawały we wspólnym pożyciu, a nie np. czy były jedynie zaręczone. Wspomniany katalog ma charakter zamknięty i nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Zatem nie ma mowy, aby przykładowo, bardzo bliska koleżanka, przyjaciółka mogła skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań.


Prawo odmowy zeznań to wyjątek od zasady, zgodnie z którą każdy musi stawić się na wezwanie organu i złożyć zeznania.


W dalszej części przewiduje się, że prawo odmowy zeznań trwa mimo ustania małżeństwa lub przysposobienia. Oznacza to, że m.in. były mąż (żona), mimo że formalnie nie jest już osobą najbliższą, może skorzystać z prawa do odmowy zeznań. Jednak takie uprawnienie nie zostało przyznane osobie, która kiedyś pozostawała we wspólnym pożyciu. Przepisy te muszą być interpretowane w sposób ścisły.

Tym samym Czytelnik, jeśli otrzyma wezwanie, musi się do niego zastosować i złożyć zeznania przed właściwym organem.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.