prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1247) z dnia 21.12.2015

Długi spadkowe przed przyjęciem i po przyjęciu spadku

Otrzymałam informację o tym, że zostałam powołana do spadku - mój udział wynosi 1/2 spadku. Nie zdecydowałam jeszcze, czy spadek przyjmę. Na jakich zasadach ponoszę odpowiedzialność za długi spadkowe? Czy mój majątek prywatny i majątek uzyskany w wyniku dziedziczenia to dwie rozdzielne masy majątkowe? Czy jest możliwość, że za długi spadkowe będę odpowiadać prywatnym majątkiem?

Przede wszystkim wyjaśnić należy, że do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Do tego momentu można zatem mówić o rozdzieleniu tych dwóch mas majątkowych. Natomiast od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. Istotne jest to, że powyższy skutek następuje także w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości stanu czynnego spadku (aktywów).

Tym samym okoliczność, iż spadkobierca decyduje się przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności nie oznacza, że wierzyciel spadkowy nie będzie mógł zająć na poczet długu np. rachunku bankowego, na którym spadkobierca zgromadził przed laty swoje oszczędności. Ograniczenie odpowiedzialności dotyczy zatem kwoty, a nie źródła (masy) majątkowej.

Oznacza to, że w każdym przypadku po przyjęciu spadku spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem tworzonym przez majątek dotychczas posiadany oraz nowo nabyty (spadkowy). Jedyne ograniczenie, które może się pojawić, odnosi się do kwoty odpowiedzialności. Jest to o tyle istotne - i niekorzystne dla spadkobiercy - że wierzyciel w przypadku braku spłacenia należności może dochodzić w drodze egzekucji przymusowego wykonania i wybrać źródło zaspokojenia, które w sposób najbardziej efektywny doprowadzi do finału sprawy. Zasadniczo znacznie łatwiej komornikowi zająć oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym niż np. dokonywać zajęcia dziesiątek drobnych ruchomości pozostawionych w spadku przez zmarłego, wyceniać je i sprzedawać celem uzyskania środków na spłatę wierzyciela.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60