prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 7 (1257) z dnia 25.01.2016

Nieprecyzyjna informacja o spadku a jego odrzucenie

Wraz z trójką rodzeństwa byłam powołana do spadku po ojcu. Dziedziczenie miało nastąpić z mocy ustawy. Z uwagi na to, że nie miałam ostatnio kontaktów z ojcem, nie wiedziałam jak przedstawia się jego sytuacja finansowa. Rodzeństwo mówiło mi, że stan finansów ojca jest bardzo zły. Zdecydowałam się spadek odrzucić. Okazało się jednak, że wartość masy spadkowej była znaczna. Czy mogę cofnąć swoją decyzję?

Zasadniczo nie ma takiej możliwości. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W ten sposób spadkobierca ostatecznie i definitywnie potwierdza, czy i w jaki sposób spadek dziedziczy, czy też go odrzuca. Stanowi o tym art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego. Choć dziedziczenie następuje z mocy samego prawa z chwilą śmierci spadkodawcy, to przyznaje się spadkobiercy czas na to, aby zastanowił się i podjął decyzję - nie będąc do niczego przymuszanym - czy i jak chce spadek dziedziczyć. W zwykłym trybie nie można zmienić raz podjętej decyzji.

Podstawą uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia spadkowego bądź złożonego pod wpływem błędu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest tzw. błąd prawnie doniosły (art. 1019 K.c.). Zgodnie z orzecznictwem błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku, pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. W orzecznictwie podkreśla się, że poprzestanie na pozbawionym jakichkolwiek konkretnych podstaw przypuszczeniu, dotyczącym stanu majątku spadkowego, nie może być uznane za błąd istotny, lecz za lekkomyślność. Tego rodzaju postawa spadkobiercy nie może być jednak uznana za podstawę uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli na podstawie przepisów o wadach oświadczenia woli. Uchylenie się od skutków wspomnianego oświadczenia to wyjątek od reguły, którą można sprowadzić do tego, że "każdy ponosi ryzyko swojego błędu". Nie będzie też błędem prawnie doniosłym złożenie oświadczenia pod wpływem wadliwych, błędnych pobudek czy motywów.

Inaczej jednak sprawa będzie się przedstawiać, jeśli spadkobierca został wprowadzony w błąd. W sytuacji, gdy uzyskał zapewnienie innych osób o określonym stanie rzeczy, tzn. podjął się trudu działania i w tych okolicznościach otrzymał błędne dane, istnieje szansa na uchylenie się od skutków oświadczenia powołując się na błąd czy podstęp.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60