prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 74 (1324) z dnia 15.09.2016

Zapis spadkowy obejmujący przedmiot z majątku wspólnego

Mój mąż spisał testament, w którym powołał do spadku tylko nasze dzieci (mnie pominął). Ponadto wpisał, że na rzecz wnuka zostaje uczyniony zapis windykacyjny w postaci własności działki rekreacyjnej. Ta działka została nabyta przez nas w czasie małżeństwa za wspólne oszczędności (mamy ustrój wspólności ustawowej). Czy zamieszczanie takich postanowień w testamencie jest dopuszczalne?

Pominięcie Czytelniczki w testamencie jej męża jest dopuszczalne. Na tym polega bowiem tzw. swoboda testowania - spadkodawca sam decyduje komu ma przypaść spadek czy zapis po jego śmierci (nie jest ograniczony w wyborze osób jedynie np. do rodziny). Pominięcie osób najbliższych nie stanowi formalnego dziedziczenia - wskazani w przepisach bliscy mają wówczas prawo do zachowku.


Zapis windykacyjny można zamieścić wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego.


Uczynienie zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest rzecz należąca do majątku wspólnego małżonków, jest zgodne z prawem. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, czy też ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności. Istota tego zapisu sprowadza się do tego, że z chwilą śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu staje się od razu (automatycznie) własnością zapisobiercy.

Trzeba pamiętać, że zapis windykacyjny jest bezskuteczny, jeżeli w chwili otwarcia spadku przedmiot zapisu nie należy do spadkodawcy albo spadkodawca był zobowiązany do jego zbycia. Stanowi o tym art. 9812 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Z powołanego przepisu nie wynika zatem, aby w momencie tworzenia takiego testamentu (zapisu) przedmiot zapisu musiał wchodzić w całości do majątku testatora. Problem zawarty w pytaniu polega na tym, że w chwili sporządzania testamentu, w którym taki zapis windykacyjny miałby się znaleźć, testator (mąż Czytelniczki) nie jest wyłącznym właścicielem przedmiotu zapisu - należy on do majątku objętego wspólnością ustawową.

Co istotne, sporządzenie wspomnianego zapisu w testamencie nie stanowi również czynności zarządu majątkiem wspólnym, a tym samym nie ma konieczności uzyskiwania w takiej sytuacji zgody współmałżonka.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60