prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 45 (1399) z dnia 5.06.2017

Błędne informacje o wartości spadku

Rok temu zmarł mój ojciec. Nie miałem z nim kontaktu od kilkunastu lat, jednak nie zostałem wydziedziczony. Nabycie spadku nastąpiło z mocy ustawy, przeze mnie i moje rodzeństwo. Zdecydowałem się spadek odrzucić. Sądziłem, że majątek ojca jest niewielki, a miałem też informację o jego dużych długach. Okazało się jednak, że spadek ma znaczną wartość. Czy mogę zmienić złożone wcześniej oświadczenie i spadek przyjąć?

Nabycie spadku następuje z chwilą jego otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy. Jednakże definitywne "potwierdzenie" tego faktu następuje poprzez złożenie przez spadkobiercę stosownego oświadczenia (w sądzie bądź przed notariuszem) albo też na skutek upływu czasu. Brak oświadczenia w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku jest równoznaczne z jego przyjęciem wprost (czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe). Jednoznacznie w tej kwestii wypowiadają się przepisy - oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Wynika to z art. 1018 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).

Może się zdarzyć, że oświadczenie zostanie złożone pod wpływem błędu czy groźby. W takim przypadku stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli. Podobnie w sytuacji, gdy pod wpływem błędu bądź groźby nie złożono żadnego oświadczenia. Kluczowe jest to, na jakiego rodzaju błędy można się powołać - chodzi o błąd istotny. Niewątpliwie błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku, pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego.

Oznacza to, że poprzestanie na pozbawionym jakichkolwiek konkretnych podstaw przypuszczeniu, dotyczącym stanu majątku spadkowego, nie może być uznane za błąd istotny, lecz za lekkomyślność. Jeśli taką postawę przyjął spadkobierca, który nie podjął wysiłku, aby zweryfikować stan majątku spadkodawcy, wówczas taka okoliczność nie może być uznana za podstawę uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli na podstawie przepisów o wadach oświadczenia woli. Nie będzie też błędem prawnie doniosłym złożenie oświadczenia pod wpływem wadliwych, błędnych pobudek czy motywów (np. spadkobierca sądził, że drugi spadkobierca jest osobą mało majętną - co okazało się nieprawdą - i z tego powodu odrzucił spadek, by ten otrzymał większą część majątku). Inaczej będzie w sytuacji, gdy błędne przeświadczenie o wartości spadku wynikać będzie np. z przekazywania przez pozostałych spadkobierców nieprawdziwych informacji.

W sytuacji gdy wymagane przesłanki są spełnione, wówczas uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem, a spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60