prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018

Obdarowany zobowiązany do wypłaty zachowku

Ojciec zapisał w testamencie spadek mojemu rodzeństwu. Kilka lat wcześniej podarował swojej wieloletniej przyjaciółce mieszkanie. Natomiast ja nie otrzymałem spadku, z kolei rodzeństwo odziedziczyło majątek o niezbyt dużej wartości (to mieszkanie stanowiło niegdyś znaczną część majątku ojca). Wiem, że mam prawo do zachowku, gdyż nie zostałem wydziedziczony w testamencie. Udziały spadkowe rodzeństwa są na tyle małe, że nie mogę uzyskać od nich spłaty. Czy możliwe jest zwrócenie się z takim żądaniem do obdarowanej przyjaciółki ojca?

W niektórych przypadkach będzie to możliwe. Z opisu sprawy wynika, że Czytelnik ma zasadniczo prawo do zachowku. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. To zatem przede wszystkim spadkobiercy zmarłego mają obowiązek dokonania stosownej spłaty.

Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy uprawniony zwraca się ze swoim żądaniem do innych osób. I tak, jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może zwrócić się z takim żądaniem do osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku. Taka osoba jest zobowiązana do zapłaty tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego. Z kolei, w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Chodzi tutaj jedynie o taką darowiznę, która jest doliczona do spadku. Obdarowany jest obowiązany do zapłaty tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Mówi o tym art. 1000 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).

Istotne w omawianej sprawie jest to, czy darowizna na rzecz przyjaciółki ojca jest doliczana do spadku. W myśl przepisów nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Z opisu sprawy wynika, że przyjaciółka ojca nie jest osobą uprawnioną do zachowku po nim, ani spadkobiercą. Tym samym, jeśli darowizna mieszkania miała miejsce więcej niż 10 lat przed śmiercią ojca Czytelnika, nie będzie można skierować do obdarowanej omawianego roszczenia.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60