prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 43 (1500) z dnia 28.05.2018

Rodzice współkredytobiorcy a podatek od darowizny

Razem z mężem postanowiliśmy pomóc córce w usamodzielnieniu się. Córka kupiła mieszkanie na kredyt, jej nieruchomość obciążona jest hipoteką, my natomiast do tego kredytu przystąpiliśmy i jesteśmy współkredytobiorcami (odpowiedzialnymi solidarnie). Umówiliśmy się z córką, że póki będziemy w stanie, będziemy spłacać raty kredytu. Nie jesteśmy właścicielami wspomnianej nieruchomości. Jakie warunki trzeba spełnić, aby w tej sytuacji córka nie płaciła podatku od darowizny? Nie podpisaliśmy z córką żadnej umowy, jednak to z naszego konta opłacane są raty kredytu.

W opisanej sytuacji nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn. Zdarzenia prawne, które podlegają wspomnianemu podatkowi, określone zostały w art. 1 oraz art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644). Przepisów tych nie można interpretować w sposób rozszerzający i stosować ich do zdarzeń niewymienionych w ustawie, nawet jeśli są bardzo podobne w skutkach np. do darowizny.

Istota wątpliwości Czytelniczki w omawianej sprawie związana jest z tym, że z ekonomicznego punktu widzenia kosztem majątku rodziców (Czytelniczki i jej męża) powiększa się majątek dziecka (tj. zmniejszają się pasywa - zadłużenie wobec banku). Jest to zatem skutek zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia przy darowiźnie. Jak stanowi art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W tej sprawie najistotniejszą kwestią jest fakt, że Czytelniczka i jej mąż są sami zobowiązani względem banku do dokonywania płatności. Solidarna odpowiedzialność polega na tym, że kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, iż wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Innymi słowy, uiszczanie rat kredytu przez Czytelniczkę i jej męża (współkredytobiorców) stanowi spłacenie ich własnego długu (a nie cudzego). Nie zmienia tego fakt, że własność nieruchomości, której dotyczy kredyt, należy wyłącznie do ich córki. Podstawą prawną dokonywanych płatności jest umowa kredytu hipotecznego. Gdyby Czytelniczka i jej mąż sami nie byli zobowiązani, a spłacaliby dług córki, wówczas taka czynność podlegałaby opodatkowaniu.

Istotny jest również fakt, że Czytelniczka i jej mąż nie zawarli i nie zamierzają zawrzeć umowy darowizny z córką. Powyższe skutkuje zatem tym, że czynność spłaty kredytu nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn, i tym samym obdarowana nie musi dopełniać z tego tytułu formalności podatkowych (np. składać zawiadomienia na formularzu SD-Z2).

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.