prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 19 (1894) z dnia 7.03.2022

Wpływ zapłaty zachowku na wysokość podatku od dziedziczenia

Otrzymałam spadek po moim życiowym partnerze. Zmarły miał dwójkę dzieci. W testamencie nie ma żadnych zapisów o wydziedziczeniu tych dzieci ani o tym, aby były na ich rzecz ustanowione jakieś zapisy. Z tego co się zorientowałam, będę musiała w tej sytuacji wypłacić dzieciom zachowki. Sama z kolei będę niedługo musiała zapłacić podatek od dziedziczenia. Czy zachowek należny dzieciom spadkodawcy wpływa na wysokość wspomnianego podatku?

Zachowek może mieć wpływ na wysokość podatku od dziedziczenia. Z opisu sprawy wynika że dzieciom zmarłego taki zachowek przysługuje. Zachowek stanowi dług spadkowy. Ściśle, przepis wskazuje, że takim długiem jest "obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek". Mowa o tym w art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Roszczenie o wypłatę zachowku kierowane jest najczęściej do spadkobiercy (choć bywa, że zobowiązanym do zapłaty zostanie inna osoba - np. która otrzymała zapis windykacyjny). Z powyższego wynika, że zachowek nie przechodzi na uprawnionych automatycznie z chwilą śmierci spadkodawcy. Musi zostać wykonany przez zobowiązanego, np. poprzez zapłatę określonej kwoty bądź przeniesienie prawa o określonej wartości (np. własności samochodu).

Czytelniczka należy do III grupy w podatku od spadków i darowizn. Zatem musi złożyć w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru - chodzi o zeznanie SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej - w przypadku III grupy podatkowej - kwoty 4.902 zł. Chodzi więc o czystą wartość spadku, tj. wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Do długów i ciężarów zalicza się m.in. wypłaty z tytułu zachowku. Wynika to z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043).

Trzeba wskazać, że przepisy cywilne i podatkowe posługują się nieco odmienną konstrukcją przy kwalifikowaniu zachowku do długu spadkowego. Regulacja cywilna wskazuje, że długiem jest obowiązek zaspokojenia roszczenia o zachowek, natomiast regulacja podatkowa podkreśla fakt "wykonania" tego obowiązku. Długiem będzie zatem nie sam obowiązek, ale wypłata z tytułu zachowku. Oznacza to, że jeśli podatnik (spadkobierca) składa zeznanie SD-3, ale na ten moment nie wykonał roszczeń o zachowek, nie może obniżyć podstawy opodatkowania o kwoty należne uprawnionym do zachowku.


Dopiero wypłacony zachowek umożliwia obniżenie podstawy opodatkowania spadku.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.