prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 35 (972) z dnia 2.05.2013

Rozliczenie spadkobiercy z osobą korzystającą ze spadku

Przez prawie dwa lata syn mojego byłego męża dysponował spadkiem po nim - nabył go w drodze dziedziczenia ustawowego. Niedawno odnalazł się testament własnoręczny zmarłego, w którym zapisuje on spadek synowi oraz mnie, byłej żonie. Czy mam prawo do spadku skoro sprawa sądowa odbyła się już kilka lat wcześniej, a nikt nie wiedział o istnieniu testamentu?

TAK. Mimo tego, że nabycie spadku nastąpiło wiele lat przed odkryciem testamentu, z formalnego punktu widzenia przyjmuje się, iż od samego początku (od śmierci spadkodawcy) dziedziczenie nastąpiło zgodnie z tym ważnym testamentem. Innymi słowy, że orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku z mocy ustawy stało się nieaktualne w tym sensie, iż należy je obecnie zmienić. Nie można oczywiście niczego zarzucać synowi zmarłego, gdyż skoro nie wiedział o istnieniu testamentu, miał prawo sądzić, że spadek mu się należy, co formalnie potwierdził sąd wydając stosowne orzeczenie.

W takiej sytuacji pojawia się konieczność rozliczenia prawdziwego spadkobiercy z rzekomym spadkobiercą. Wynika ona choćby z tego faktu, że w międzyczasie mogło dojść przykładowo do zużycia się rzeczy należących do spadku czy dokonania jakichś nakładów, ulepszeń. W takiej sytuacji przepisy nakazują stosować regulacje o rozliczeniu między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy. Należy przyjąć, że skoro syn zmarłego nie wiedział o testamencie, trzeba go traktować jako posiadacza (spadkobiercę) w dobrej wierze. Dlatego też nie jest on zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia rzeczywistemu spadkobiercy za korzystanie z rzeczy i nie jest odpowiedzialny za ich zużycie ani za ich pogorszenie lub utratę. Ponadto zachowuje pobrane pożytki cywilne, o ile były one wymagalne przez ten czas (np. czynsz, który przynosił lokal należący do spadku, jeżeli był wynajęty). Wynika to z art. 224 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Gdyby natomiast na przedmioty spadkowe poczyniono nakłady, to rzekomy spadkobierca może żądać zwrotu nakładów koniecznych (np. wymalowania ścian odziedziczonego mieszkania), o ile nie mają one pokrycia w korzyściach, które uzyskał z rzeczy. Natomiast zwrotu innych nakładów może żądać, jeżeli zwiększają one wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi (rzeczywistemu spadkobiercy).

W opisanej sytuacji warto również zwrócić uwagę, że syn zmarłego nie tyle nie jest spadkobiercą, co w rzeczywistości odziedziczył na mocy testamentu inny udział w spadku niż pierwotnie myślał.

W celu doprowadzenia do powyższego rozliczenia rzeczywisty spadkobierca musi uzyskać potwierdzenie swoich praw do spadku. Pierwotnie wydane postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku nie staje się automatycznie nieważne. Trzeba bowiem złożyć do sądu stosowny wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Należy to zrobić przed upływem roku od dnia, w którym wnioskodawca uzyskał możliwość powołania podstawy uzasadniającej zmianę.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.