
Gazeta Podatkowa nr 46 (983) z dnia 10.06.2013
Warto dzielić cały spadek
Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Odbyła się sprawa spadkowa. Ja oraz rodzeństwo jesteśmy spadkobiercami ustawowymi po zmarłym. Do spadku należy wiele różnych rzeczy o dużej i małej wartości. Jednak chcielibyśmy dokonać jedynie częściowego działu spadku. Czy jest to możliwe? Czy to prawda, że taki częściowy podział może mieć miejsce jedynie w sądzie i nie jest możliwy, gdy do spadku wchodzi nieruchomość?
Częściowy podział spadku jest prawnie dopuszczalny. Z różnych względów, w większości sytuacji warto jednak spadek dzielić w całości. Istota działu spadku polega - w pewnym uproszczeniu - na zniesieniu współwłasności w stosunku do masy spadkowej, która przysługuje spadkobiercom (współwłaścicielom). Do czasu działu spadku każdy z nich posiada określony ułamek własności (np. 1/4) we wszystkich odziedziczonych prawach (rzeczach).
Dział spadku może nastąpić bądź w drodze umownej, bądź na mocy orzeczenia sądu. Zasadą jest, że sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. W drodze pewnego wyjątku, z ważnych powodów, taki dział można jednak ograniczyć do części spadku. Natomiast w odniesieniu do działu umownego przepis wprost, bez dodatkowych warunków, przewiduje możliwość dokonania działu całościowego bądź częściowego. Wynika to z art. 1038 § 2 Kodeksu cywilnego. Częściowy dział spadku, czy to na mocy orzeczenia sądu, czy w drodze umownej, dopuszczalny jest nawet wtedy, gdy do spadku wchodzi nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, iż częściowy dział spadku nie może polegać na tym, że dojdzie do wydzielenia tylko jednej bądź kilku działek z nieruchomości i pozostawienia stanu współwłasności spadkobierców w odniesieniu do pozostałych działek tej nieruchomości. Dział spadku w takim przypadku musi objąć całą nieruchomość, wszystkie działki tworzące taką nieruchomość - np. może polegać na przekazaniu każdemu ze spadkobierców wyłącznych praw do wyodrębnionych z nieruchomości działek i założeniu dla nich nowych ksiąg wieczystych.
Spadek zawsze warto dzielić w całości.
Dział umowny wchodzi w grę, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału i jego warunków. Jeśli takiej zgody nie ma, pozostaje sprawa w sądzie. Niemniej jednak z drogi sądowej warto czasem skorzystać, gdy spadkobiercy są zgodni co do działu (koszty sądowego podziału są niższe od umownego, gdy do spadku wchodzi nieruchomość).
Jeśli nie wykona się działu całego spadku, problem współwłasności pozostanie i w przyszłości trzeba będzie zajmować się tą kwestią ponownie.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|