prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 77 (1327) z dnia 26.09.2016

Nazwisko panieńskie właścicielki w księdze wieczystej nieruchomości

Przed ślubem nabyłam nieruchomość za środki, które dostałam od rodziców. Teraz chciałabym ją sprzedać, jednak w księdze wieczystej widnieje moje nazwisko panieńskie, które nie jest już aktualne. W związku z zawarciem małżeństwa przyjęłam bowiem nazwisko męża. Czy nie będzie to stanowić przeszkody w podpisaniu umowy? Czy mąż może się sprzeciwić podpisaniu przeze mnie umowy sprzedaży?

Zgoda męża Czytelniczki nie będzie tu wymagana. Nabycie rzeczy np. nieruchomości przed powstaniem ustroju wspólności ustawowej (np. przed ślubem) sprawia, że trafia ona do majątku osobistego małżonka, a nie do majątku wspólnego. Tym majątkiem Czytelniczka może zarządzać samodzielnie i podejmować wszelkie czynności prawne, w tym dany składnik wynająć, sprzedać czy obciążyć np. hipoteką. Co istotne, środki, które otrzyma w zamian za sprzedaż tej nieruchomości, trafią również do jej majątku osobistego.

Jeśli chodzi natomiast o niezgodność zapisu nazwiska w księdze wieczystej nieruchomości z rzeczywistym stanem, to tego rodzaju okoliczność nie będzie w praktyce stanowić dużego problemu. Możliwe są w zasadzie dwa rozwiązania - uaktualnienie treści księgi wieczystej przed podpisaniem umowy sprzedaży bądź dopełnienie formalności u notariusza na etapie sporządzania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Wyjaśnić należy, że zmiana nazwiska przez właściciela nieruchomości nie powoduje zmiany stanu prawnego nieruchomości. Nie zmienia się bowiem osoba właściciela, choć z formalnego punktu widzenia dane ujawnione w księdze wieczystej są w tym zakresie nieaktualne.

Właściciel, mimo zmiany nazwiska, może nadal swobodnie rozporządzać swoją nieruchomością. Uprawnionym do złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego w celu zgłoszenia zmiany jest sam właściciel. Do wniosku należy załączyć odpis skrócony aktu małżeństwa w oryginale wystawiony przez kierownika urzędu stanu cywilnego, przed którym zawarto małżeństwo. Wniosek o sprostowanie nazwiska podlega opłacie stałej w kwocie 60 zł. Stanowi o tym art. 44 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 623).

Jeżeli Czytelniczka nie ma na to czasu (bo przykładowo kupującemu zależy bardzo na czasie), istnieje możliwość załączenia odpisu aktu małżeństwa do aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości (o ile kupujący nieruchomość wyrazi na to zgodę). Wówczas nie trzeba będzie prostować zapisów księgi. Taki odpis zostanie załączony przez notariusza do wypisu aktu notarialnego i wysłany do sądu celem wpisania do księgi nowego właściciela. Sąd mając wgląd do księgi oraz do dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska osoby sprzedającej nieruchomość, ujawni od razu kupującego jako właściciela, bez prostowania nazwiska poprzedniego właściciela.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.