prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 81 (1331) z dnia 10.10.2016

Jak nie stracić bonifikaty na mieszkanie wrazie konieczności sprzedaży?

Rok temu wykupiłam z bonifikatą mieszkanie od gminy. Jestem wpisana formalnie do księgi wieczystej jako właściciel. Obecnie myślę o sprzedaży tego mieszkania. Jedni twierdzą, że nie będzie to możliwe, bo dostałam bonifikatę na wykup. Inni uważają, że jako właściciel mam prawo podjąć dowolną decyzję, której z nikim nie muszę konsultować. Kto ma rację w tej sytuacji?

W zasadzie oba stwierdzenia są prawdziwe. Właściciel może rozporządzić przysługującą mu własnością, czyli przykładowo rzeczą (w tym przypadku nieruchomością), np. sprzedać bądź darować. W tym więc sensie Czytelniczka ma prawo podjąć dowolną decyzję. Istota problemu polega jednak nie na tym, czy można lokal sprzedać, ale jakie będą związane z tym konsekwencje finansowe z uwagi na bonifikatę, której udzielono przy kupnie wspomnianego mieszkania.

W normalnej sytuacji za mieszkanie płaci się cenę rynkową. Przy sprzedaży przez gminę nieruchomości w drodze bezprzetargowej cenę ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, jednak można zastosować bonifikatę. Takie obniżenie ceny wchodzi w grę m.in. wtedy, gdy nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe. Bonifikaty stanowią więc bardzo duży przywilej, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Jeśli odpadnie przyczyna, dla której zakup był dokonywany, kupujący powinien zwrócić bonifikatę. Wykupując od gminy lokal po tak obniżonej cenie należy pamiętać, że przepisy przewidują, iż w sytuacji, gdy nabywca mieszkania dokona jego zbycia albo wykorzysta je na inne cele niż uzasadniające przyznanie bonifikaty przed upływem 5 lat od zawarcia umowy kupna, wówczas jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Wynika to z art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Od reguły tej jest kilka wyjątków. Wspomnianego przepisu nie stosuje się w przypadku zbycia na rzecz osoby bliskiej (jednak również i tę osobę obowiązują ograniczenia w zbyciu na cele nieuzasadniające przyznanie bonifikaty, w terminie 5 lat od pierwotnego nabycia). Zwrotu nie trzeba dokonywać również w razie zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Podobnie w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Gdyby doszło do zwrotu bonifikaty, to następuje on na żądanie uprawnionego organu. Żądanie takie zostanie skierowane do Czytelniczki wtedy, gdy organ poweźmie wiadomość o sprzedaży mieszkania. Zawiadomienie o tym fakcie może otrzymać z sądu, który dokona wpisu w księdze wieczystej.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.