prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 96 (1450) z dnia 30.11.2017

Nie tylko taksa u notariusza

Planuję zakup mieszkania. Pierwszy raz będę uczestnikiem transakcji przeprowadzanej u notariusza. Wstępnie otrzymałem kalkulację w sprawie kosztów umowy. Przyznam, że nie spodziewałem się takich kwot. Będę zobowiązany zapłacić, poza ceną za mieszkanie, blisko 15 tys. zł. Z tego co się orientuję przepisy przewidują jakieś limity odnośnie wynagrodzenia notariusza. Czy tak wysoka stawka rejenta jest zgodna z prawem?

Wątpliwości Czytelnika są w tym sensie uzasadnione, że niewątpliwie koszty zakupu nieruchomości to nie tylko cena, ale i różnego rodzaju wynagrodzenia oraz inne opłaty. Do największych kosztów należą wynagrodzenie dla pośrednika w obrocie nieruchomościami (gdy np. kupujący korzystał z usług pośrednika) oraz tzw. taksa notarialna, którą za swoją usługę (sporządzenie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego) pobiera notariusz.

Patrząc jednak na to ile kupujący "zostawia" u notariusza w związku z podpisaniem wspomnianej umowy trzeba pamiętać, że na kwotę płaconą w kasie kancelarii notarialnej składa się nie tylko taksa, ale także inne opłaty. Notariusz pobiera i rozlicza różnego rodzaju podatki (jest ich płatnikiem), np. od czynności cywilnoprawnych, który musi pobrać od strony umowy i nie zachowuje tej kwoty dla siebie, tylko wpłaca do organu podatkowego. W przypadku umowy sprzedaży nieruchomości musi pobrać podatek w wysokości 2%. Podobnie jest z opłatami za różnego rodzaju wpisy do księgi wieczystej (np. za ujawnienie nowego właściciela).

Odnosząc się do taksy notarialnej sensu strice należy mieć na uwadze, że po pierwsze, musi ona mieścić się zawsze w ustawowych granicach (przepisy przewidują maksymalną wysokość taksy), oraz po drugie, że wysokość tego wynagrodzenia można negocjować (choć w praktyce przy "normalnych" umowach w relatywnie niewielkim zakresie).

Powyższe oznacza, że rejent może pobrać od strony opłatę mniejszą niż przewiduje przepis, nigdy natomiast nie jest dopuszczalne pobranie opłaty wyższej niż określa to limit. Generalną zasadą jest uzależnienie wysokości maksymalnych stawek taksy notarialnej od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Przykładowo, w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego za kwotę 250 tys. zł maksymalna taksa notarialna wyniesie połowę stawki podstawowej, tj. 885 zł netto. Pamiętać należy, że do kwot wskazanych w rozporządzeniu określającym maksymalną wysokość taksy notarialnej dolicza się stawkę podatku VAT.

Co więcej, notariusz pobierze również opłatę za odpisy aktu notarialnego. Za sporządzenie wypisu, odpisu lub wyciągu z akt notarialnych lub innego dokumentu maksymalna stawka wynosi 6 zł netto za każdą rozpoczętą stronę. Przy czym za stronę uważa się tekst obejmujący nie mniej niż 25 wierszy.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60