prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 60 (1726) z dnia 27.07.2020

Umowa sprzedaży nieruchomości ze spadkobiercą właściciela

Chcę kupić mieszkanie. Znalazłem atrakcyjną ofertę, jednak moje wątpliwości wzbudził zapis, że mieszkanie sprzedawane jest w związku ze śmiercią poprzedniego właściciela. Sprawdziłem księgę wieczystą i rzeczywiście cały czas wpisany jest w niej zmarły właściciel. Spadkobierca, nowy właściciel, nie złożył jeszcze wniosku o wpisanie go do księgi wieczystej. Zarówno jemu, jak i mi zależy na czasie. Czy możliwe jest w takim przypadku podpisanie bezpiecznej umowy sprzedaży, czy może konieczne jest w pierwszej kolejności przeprowadzenie sprawy celem uaktualnienia treści księgi wieczystej?

Wątpliwości Czytelnika są uzasadnione. Nie powinno podpisywać się umowy zakupu nieruchomości z osobą, która nie widnieje w księdze wieczystej jako jej właściciel. Warto jednak podkreślić, że w pewnych warunkach możliwe jest podpisanie umowy z osobą będącą spadkobiercą właściciela wpisanego do księgi wieczystej nieruchomości.

W każdym przypadku osoba zamierzająca zakupić nieruchomość powinna zapoznać się z treścią księgi wieczystej, nie tylko z samym aktualnym wypisem, ale także znajdującymi się w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego innymi dokumentami dotyczącymi nieruchomości. Zakup nieruchomości od osoby wpisanej w księdze wieczystej daje pewność, że umowa zawierana jest z osobą uprawnioną i nawet gdyby w przyszłości okazało się, że jest inaczej, to nabycie od osoby ujawnionej w księdze jest chronione przez prawo. W ten sposób działa rękojmia publicznej wiary ksiąg wieczystych. Wynika to z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2019 r. poz. 2204 ze zm.).

Dla Czytelnika najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jaki dokładnie status ma osoba podająca się za spadkobiercę. Samo jej oświadczenie, że jest spadkobiercą, przedkładanie np. oryginalnego testamentu spadkodawcy, figurującego w księdze wieczystej jako właściciel, nawet sporządzonego w formie aktu notarialnego, nie będzie wystarczające. Zgodnie bowiem z art. 1027 Kodeksu cywilnego, względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia (tu: Czytelnika), spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia.

Tym samym nowy właściciel (spadkobierca) może dokonać sprzedaży nieruchomości, jeśli wykaże przy pomocy jednego ze wspomnianych dokumentów, że jest spadkobiercą po osobie wpisanej do księgi wieczystej jako właściciel.

Wówczas do aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości załączony zostanie dokument formalnie potwierdzający następstwo prawne sprzedającego po osobie widniejącej jako właściciel w aktualnym wypisie z księgi wieczystej (wówczas nie będzie potrzebne odrębne postępowanie w celu wpisywania spadkobiercy do księgi wieczystej).

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.