prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 65 (1210) z dnia 13.08.2015

Sprzeciw małżonka może uniemożliwić orzeczenie rozwodu

Przed wniesieniem pozwu rozwodowego uzgodniłem z żoną, że żadna ze stron nie będzie utrudniała postępowania sądowego. Małżonka wniosła jednak sprzeciw wobec rozwodu obarczając mnie ponadto całą winą za rozpad małżeństwa. Czy taki sprzeciw będzie skuteczny?

Ustalenia między małżonkami nie są na tyle skuteczne, by uniemożliwić skorzystanie w czasie postępowania sądowego z uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu dotyczącego rozwodu czy zmiany treści żądania w zakresie innych spraw. Małżeństwo może zostać rozwiązane przez rozwód, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego, tj. łączących strony więzi. Małżonkom nie przysługuje jakieś generalne uprawnienie do zgłoszenia sprzeciwu wobec żądania rozwodu, które skutkowałoby zakończeniem postępowania sądowego i oddaleniem powództwa. Zgoda małżonka na rozwód nie stanowi zatem przesłanki rozwodowej, a sprzeciw nie znajduje się w katalogu przeszkód rozwodowych.


Zasadniczo sprzeciw współmałżonka nie wyłącza możliwości rozwodu.


Zgłoszenie sprzeciwu można jednak analizować w kontekście winy za rozpad małżeństwa. W każdej sprawie rozwodowej sąd zasadniczo rozstrzyga czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia (chyba że strony zgodnie wniosą o zaniechanie orzekania o winie). Jedna z przeszkód rozwodowych polega na tym, że rozwodu żąda małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa. Zasadniczo sąd nie może wtedy udzielić rozwodu. Ale jeżeli w takiej sytuacji współmałżonek (niewinny) wyrazi zgodę na rozwód, wówczas będzie on dopuszczalny. Stanowi o tym art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 583). A zatem brak zgody - sprzeciw - w tym konkretnym przypadku zgłoszony przez małżonka niewinnego uniemożliwia co do zasady rozwiązanie małżeństwa.

Warto jednak mieć na uwadze, iż od powyższej reguły jest jeden wyjątek. Jeżeli brak zgody (sprzeciw) jest w danych okolicznościach sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, to taki sprzeciw nie zablokuje postępowania rozwodowego. Zdarza się, iż małżonek niewinny odmawia zgody na rozwód, mimo że przykładowo od wielu lat małżonkowie żyją w separacji faktycznej i żadne z nich nie troszczy się o drugą osobę, nie czyni i nigdy nie czyniło starań o naprawienie małżeństwa. W takich okolicznościach brak zgody na rozwód motywowany jest uczuciami, emocjami nieznajdującymi uzasadnienia w świetle norm moralnych, a jedynie chęcią "odegrania się" na winnym małżonku.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo rodzinne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60