prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017

Zmiana ustroju majątkowego a obowiązki małżeńskie

Mąż zaproponował mi podpisanie intercyzy i zmianę ustroju majątkowego ze wspólności na rozdzielność. Czy zmiana ustroju będzie oznaczać, że każdy z małżonków będzie dbał wyłącznie o siebie, zarówno w kwestiach majątkowych, jak i rodzinnych?

NIE. Podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej nie sprawia, że na małżonkach nie będą ciążyć obowiązki związane z dbaniem o szeroko pojętą rodzinę. Zmiana ustroju majątkowego powoduje modyfikacje w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania wobec wierzycieli, zarządzania majątkiem, przynależności składników majątkowych do określonego majątku. Należy jednak pamiętać, że wiele obowiązków, nie tylko osobistych, ale i majątkowych, nie zależy od rodzaju ustroju majątkowego, tym samym są aktualne nie tylko we wspólności ustawowej, ale również np. przy rozdzielności majątkowej.

W myśl przepisów małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Stanowi o tym art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Oboje małżonkowie zobowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wskazana regulacja znajduje się w dziale II Kodeksu, który reguluje podstawowe prawa i obowiązki małżonków, a nie w dziale III, który odnosi się do małżeńskich ustrojów majątkowych. Z powyższego jednoznacznie wynika zatem, że pomimo tego, iż po wprowadzeniu rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zarządza sam swoim majątkiem, wynagrodzenie za pracę oraz inne dochody trafiają wyłącznie do prywatnych majątków każdego z nich, to nadal muszą oni przekazywać środki z tych majątków na potrzeby rodziny.

Przy czym warto pamiętać, że nawet w rozdzielności majątkowej małżonkowie za niektóre zobowiązania będą odpowiadać wspólnie. Oboje małżonkowie są bowiem odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Chodzi tu np. o opłaty za przedszkole dzieci, dostawę prądu do domu, zakupy podstawowych produktów dla potrzeb rodziny.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo rodzinne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60