
Gazeta Podatkowa nr 50 (1404) z dnia 22.06.2017
Surowsze kary dla kierowców
Wracając samochodem z wyjazdu weekendowego nie zatrzymałam się do kontroli policyjnej. Rozmawiałam przez zestaw głośnomówiący i zwyczajnie nie zauważyłam, że kierowano wobec mnie jakieś sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. Radiowóz zatrzymał mnie po około dwóch kilometrach. Moja sprawa ma trafić do sądu i podobno grozi mi kara pozbawienia wolności. Czy to prawda?
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu karnego, które zaostrzają sankcje wobec kierowców naruszających przepisy. W sytuacji gdy Czytelniczka faktycznie nie zatrzymała się do kontroli drogowej, dopuściła się przestępstwa. W myśl przepisu wprowadzonego wspomnianą nowelizacją, kto, pomimo polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Stanowi o tym art. 178b Kodeksu karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137 ze zm.).
Czytelniczka musi mieć świadomość, że w takim przypadku, oprócz sankcji w postaci kary, sąd obligatoryjnie nakłada środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Kierowca, który nie stosuje się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, może zostać skazany nawet na 5 lat pozbawienia wolności (wcześniej maksymalnie 3 lata).
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązują przepisy zaostrzające niektóre sankcje karne wobec kierowców.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|