prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 53 (1407) z dnia 3.07.2017

Co musi się znaleźć w pozwie o podwyższenie alimentów?

Od kilku lat mój były mąż płaci alimenty na dzieci w tej samej wysokości. Potrzeby dzieci się zwiększają (edukacja, hobby) i z tego powodu chciałabym, aby ojciec dzieci płacił nieco wyższe alimenty. Niestety, nie udało się nam dojść do porozumienia i muszę skierować sprawę do sądu. Co powinno znaleźć się we wniosku, aby moje żądanie zostało przez sąd uwzględnione?

W przedmiotowej sprawie konieczne będzie złożenie pozwu, gdyż sprawa toczy się w tzw. trybie procesowym. Oznacza to, że to na osobie, która przedstawia określone żądanie, ciąży obowiązek wykazania wszelkich okoliczności, które to uzasadniają. Rzeczą naturalną jest to, że w miarę upływu lat zmieniają się czynniki, od których zależy wysokość konkretnej raty alimentacyjnej, zarówno po stronie uprawnionego do alimentów, jak i dłużnika alimentacyjnego. Alimenty nie są zatem przyznawane "raz na zawsze". W razie zmiany stosunków można bowiem żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Mówi o tym art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682).

Czytelniczka powinna zatem - jako osoba reprezentująca powodów - przedstawiać określone fakty np. że potrzeby dzieci się zwiększyły w związku z rozpoczęciem nauki, koniecznością remontu pokoju dzieci, potrzebą łożenia na rehabilitację po chorobie, potrzebami rozwoju i realizowania hobby. Fakty te muszą zostać udowodnione. Jeśli to się nie stanie, Czytelniczka powinna liczyć się z tym, że sąd nie przychyli się do jej wniosku.

W przypadku żądania podwyższenia alimentów na dziecko kluczowe są właśnie różnego rodzaju dokumenty, oświadczenia, z których wynika, że koszty utrzymania dziecka wzrastają. W pozwie należy przedstawić stosowne zestawienie kosztów miesięcznego utrzymania dzieci z wyszczególnieniem wydatków najważniejszych, a zwłaszcza tych, które uzasadniają zwiększenie rat alimentacyjnych od zobowiązanego.

Trzeba mieć na uwadze, że tylko wydatki "usprawiedliwione" zostaną uwzględnione. Rodzic może chcieć przeznaczyć na wychowanie czy hobby dziecka nawet bardzo wielkie kwoty, co nie oznacza jednak, że sąd wszystkie z tych potrzeb, wydatków uwzględni przy zasądzaniu alimentów od drugiego rodzica. Ponadto pokrycie wzrostu kosztów powinno nastąpić w odpowiednim zakresie również przez drugiego rodzica, o ile posiada on stosowne możliwości. Nie jest więc tak, że zawsze całość większych wydatków ma ponieść tylko drugi rodzic, który jest stroną pozwaną.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo rodzinne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60