prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1357) z dnia 9.01.2017

Nabycie spadku z testamentu i ustawy

W testamencie moja mama umieściła zapis, że na spadkobierców powołuje mnie i mojego brata, każdemu przypada połowa spadku. Jednocześnie zastrzeżono, że jeśli spadkobierca nie będzie chciał bądź mógł przyjąć spadku, przypadająca mu część ma zostać dziedziczona według zasad ogólnych. Czy jest zgodne z prawem dziedziczenie tego samego spadku z testamentu i ustawy?

TAK, przepisy przewidują taką możliwość. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W dalszej części przepisu wskazuje się, że dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Wprowadza się zatem generalnie zasadę pierwszeństwa dziedziczenia testamentowego. Odnosząc się natomiast do problemu poruszonego w pytaniu należy wyjaśnić, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Stanowi o tym art. 926 § 3 Kodeksu cywilnego.

Wspomniane w powołanym przepisie wyjątki to m.in. art 965 K.c., który przewiduje instytucję tzw. przyrostu. Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów. Spadkobierca nie chce dziedziczyć przykładowo wtedy, gdy składa oświadczenie o odrzuceniu spadku. Natomiast nie może dziedziczyć, np. gdy jest niegodny dziedziczenia. W takiej sytuacji zasadniczo spadek trafia do innych spadkobierców testamentowych - dziedziczenie ustawowe jest w tym zakresie wyłączone. Jeśli jednak w testamencie spadkodawca wskazał, że nie chce stosować instytucji przyrostu, wówczas w tym zakresie następuje dziedziczenie na mocy przepisów ustawowych.


Spadek może być dziedziczony częściowo z testamentu, a częściowo z ustawy.


Z opisu sprawy wynika właśnie, że może zdarzyć się, iż połowę spadku na mocy testamentu odziedziczy jedno dziecko, a do drugiej połowy, na mocy porządku ustawowego, będą powołani spadkobiercy ustawowi (którym może być również spadkobierca, który dziedziczy także testamentowo).

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60