prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 10 (1364) z dnia 2.02.2017

Darowizny a dział spadku

Wraz z trójką rodzeństwa odziedziczyłem po mamie spadek. Nasz ojciec nie żyje, jesteśmy jedynymi spadkobiercami ustawowymi. Mamy problem w dojściu do porozumienia w kwestii podziału spadku. Rodzeństwo uważa, iż mimo że mam taki sam udział jak oni (każdy po 1/4 spadku), to z uwagi na darowiznę, którą otrzymałem od mamy, należy mi się mniejsza część spadku niż wspomniana 1/4. Przecież dziedziczenie a darowizna sprzed kilka lat to dwie odrębne kwestie. Czy stanowisko rodzeństwa jest zgodne z prawem?

Stanowisko rodzeństwa Czytelnika może być zgodne z prawem - wszystko zależy od rodzaju darowizn i okoliczności ich dokonania. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych. Wynika to z art. 1039 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Należy jednak zauważyć, że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności może wynikać, że uczyniona darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Jeśli miało to miejsce, wówczas darowizny nie zalicza się do spadku. Należy również pamiętać, że nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny przyjęte zwyczajowo w danych stosunkach.

Jeśli jednak darowizna kwalifikuje się do uwzględnienia jej przy dziale spadku, wówczas jej wartość dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia (w tym przypadku między dzieci zmarłej), po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, np. łącznie z zaliczoną darowizną masa spadkowa ma wartość 160 tys. zł. Następnie każdemu ze spadkobierców, których darowizny zostały doliczone, zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegających zaliczeniu. Przykładowo, wspomniane 160 tys. zł dzieli się na 4 części i każdy ze spadkobierców ma prawo do 40 tys. zł. Jeśli uwzględniona darowizna miała wartość 20 tys. zł, wówczas ten spadkobierca ze spadku otrzyma odpowiednio mniej - zatem nie 40 tys. zł, ale 20 tys. zł.

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku (nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny - np. czynszu z wynajmu, które przyniosło darowane mieszkanie). Co istotne, nie obowiązuje żadna granica czasowa, po przekroczeniu której nie byłoby konieczności dokonania takiego zaliczenia.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60