prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 18 (1372) z dnia 2.03.2017

Spadek z mocy ustawy dla dziadków

W związku z nieszczęśliwym wypadkiem zmarł nasz wnuk. Opiekowaliśmy się nim - mieliśmy ustanowioną opiekę prawną w związku z tym, że rodzice wnuka zmarli kilka lat temu. Czy to prawda, że dziadkowie mają w takiej sytuacji prawo do dziedziczenia?

Dziadkowie należą do kręgu spadkobierców ustawowych. W opisanej sprawie bez znaczenia jest to czy dziadkowie byli opiekunami prawnymi dziecka. Dziedziczenie ustawowe opiera się zasadniczo na pokrewieństwie względem spadkodawcy. W pytaniu nie ma mowy o tym, aby wnuk spisał testament, czy aby posiadał rodzeństwo. W myśl przepisów w przypadku braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziedziczą oni spadek w częściach równych. Stanowi o tym art. 934 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).

Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy (udział przypada w częściach równych). W przypadku braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych. Jeśli zatem zmarły nie posiadał bliższych krewnych, ale żyła czwórka dziadków, każda z tych osób otrzyma spadek w wysokości 1/4. Jeśli przykładowo jedno z dziadków nie żyło, ale nie miało też własnych zstępnych, jego część spadku dzieli się po 1/3 między pozostałych dziadków. Gdy jednak żyła np. dwójka dzieci tego z dziadków, wówczas przypadający mu udział (1/4) zostałby w równych częściach podzielony między tych zstępnych nieżyjącego dziadka (każdy otrzymałby po 1/8 spadku).

Na marginesie należy dodać, że w przeszłości dziadkowie nie wchodzili do kręgu spadkobierców ustawowych. Jest to o tyle istotne, że nabycie spadku następuje z mocy prawa już z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że zasady dziedziczenia ustawowego ocenia się zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym dniu. Bez znaczenia jest moment przeprowadzenia sprawy spadkowej w sądzie czy u notariusza. Tym samym w odniesieniu do osób, które zmarły do dnia 27 czerwca 2009 r., mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego we wcześniejszym brzmieniu. Ma to o tyle znaczenie, że w polskich realiach nie do rzadkości należą sytuacje, gdy sprawy spadkowe są załatwiane wiele lat (nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt) po śmierci spadkodawcy.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60