
Gazeta Podatkowa nr 90 (1444) z dnia 9.11.2017
Treść wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Zamierzam po śmierci mamy przeprowadzić sprawę spadkową w sądzie. Moje rodzeństwo nie chce brać udziału w formalnościach, dlatego nie mogę skorzystać z poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jak prawidłowo napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
W sytuacji gdy pozostali spadkobiercy nie chcą współdziałać w kwestii załatwienia formalności spadkowych, nie pozostaje nic innego jak złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). Jeśli sądu nie da się ustalić, sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.
We wniosku należy oznaczyć wnioskodawcę i uczestników, podając imiona, nazwiska i adresy oraz numery PESEL. Jeśli któryś z wnioskodawców lub uczestników ma pełnomocnika, konieczne jest też podanie jego danych (imię, nazwisko i adres). Uczestnikiem musi być każdy, kto wchodzi w rachubę jako spadkobierca testamentowy lub ustawowy. Opłata sądowa od wniosku w sprawie stwierdzenia nabycia spadku wynosi 50 zł. Sąd bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.
Składający wniosek określa w nim, czego się domaga. W przypadku braku testamentu wskazuje się, że chodzi o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy. Konieczne jest również uzasadnienie wniosku. Trzeba w nim podać okoliczności faktyczne uzasadniające wniosek i dowody na ich poparcie oraz okoliczności mające znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. W szczególności należy wskazać, kiedy i gdzie zmarł spadkodawca (dowodem będzie akt zgonu spadkodawcy), jakich spadkobierców ustawowych spadkodawca pozostawił (dowodami będą akty urodzenia lub małżeństwa USC), czy nie ma innych spadkobierców (dowodem będzie złożenie zapewnienia na rozprawie przez jednego ze spadkobierców pod rygorem odpowiedzialności karnej), czy nikt nie składał oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Wniosek należy podpisać. Wynika to z art. 671 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822 ze zm.).
Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sąd niezwłocznie wpisuje, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, do Rejestru Spadkowego.
www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|