prawnik rodzinny, prawo rodzinne, prawo spadkowe, prawo karne, prawo budowlane
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 25 (1066) z dnia 27.03.2014

Spadek można odrzucić, ale wierzyciel może to zaskarżyć

Zamierzam odrzucić spadek po ojcu. Wiem, że każdy może podjąć samodzielnie decyzję o tym, czy chce dziedziczyć. Doszły mnie jednak informacje, że moi wierzyciele mogą się temu sprzeciwić. Czy to prawda?

W pewnym sensie obie informacje są prawidłowe. Każda osoba ma prawo samodzielnie, bez jakichkolwiek nacisków podjąć decyzję czy spadek przyjmuje (wprost bądź z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe), czy go odrzuca. Ma na to sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule swojego powołania do spadku. Warto zauważyć, że brak stosownego oświadczenia w powyższym terminie skutkuje tym, że spadek zostanie przyjęty i to z pełną odpowiedzialnością za długi.

To, o czym wspomina Czytelnik, odnosi się nie tyle do sprzeciwienia się odrzuceniu spadku, co do zakwestionowania skuteczności takiego odrzucenia przez określonego wierzyciela (a więc nie przez każdego wierzyciela). Trzeba bowiem pamiętać, iż odrzucenie spadku sprawia, że spadkobierca, który dokonał tej czynności, traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Nie otrzyma więc żadnych profitów ze spadku. Wierzyciel spadkobiercy jest zawsze zainteresowany tym, aby dłużnik posiadał majątek. Instytucja zaskarżenia przez wierzycieli decyzji o odrzuceniu spadku ma zapobiegać ucieczce dłużników od spłacania długów.

Uprawnienie takie przysługuje jednak tylko temu wierzycielowi, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku (w momencie, gdy dłużnik złożył w sądzie bądź przed notariuszem stosowne oświadczenie). Z tego rodzaju żądaniem nie może wystąpić osoba, której wierzytelność w stosunku do dłużnika powstała później. Co więcej, możliwość zaskarżenia decyzji przez wierzyciela wchodzi w grę tylko wtedy, gdy odrzucenie spadku nastąpiło "z pokrzywdzeniem wierzycieli". Stanowi o tym art. 1024 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).

Z pokrzywdzeniem wierzyciela mamy do czynienia wtedy, gdy udowodni się, że majątek osobisty dłużnika nie wystarcza na spłacenie jego wierzytelności, a na skutek złożonego przez dłużnika oświadczenia nie może on także dochodzić swych należności ze spadku. Gdyby bowiem dłużnik przyjął spadek, wierzyciel miałby z czego dokonać egzekucji celem zapłaty za swoją wierzytelność (np. z odziedziczonego mieszkania).

Uznania bezskuteczności odrzucenia spadku wierzyciel może dochodzić na drodze postępowania sądowego. Można to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku - jednak nie później niż przed upływem trzech lat od odrzucenia spadku.

www.Prawnik-Rodzinny.pl - Prawo spadkowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Charakterystyka i zawieranie umów cywilnych
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.